Gipszek fajtái jellemzői, felhasználási javaslat
Q1
Olyan felületeknél, amelyekkel szemben esztétikai követelményt nem támasztanak, elegendő az alaphézagolás, amely a következő munkafolyamatokból áll:
- a gipszkarton építőlemezek hézagjainak kitöltése
- a hézagerősítő szalag elhelyezése
- a hézagerősítő szalag lefedése hézagolóanyaggal
- a rögzítő csavarok látható felületeinek átsimítása
Q1 minőségi fokozat az alábbi felületekre ajánlott:
- később burkolatot kapnak
- csiszolásra, a hézag közvetlen környezetét kivéve hézagolóanyag felhordásra nem kerül sor
Q2
Olyan felületek esetében, amelyeknél a gipszkarton vagy gipszrost felületekkel szemben általános követelményeket támasztanak, normál hézagolást kell alkalmazni, amely a következő munkafolyamatokból áll:
- a Q1 alaphézagolás lépései
- a hézagok utósimítása
- a hézagolt felületek csiszolása
Q2 hézagolás célja: felületek kiegyenlítése. A munka végeztével nem látszódnak a megmunkálás nyomai, a hézagolás és a kartonfelület között fokozatmentes az átmenet. A hézagolt felületeket át kell csiszolni. A felület alkalmas: tapétázás alá, fénytelen bevonatokhoz, festékekhez.
Q3
A normál hézagolásnál magasabb minőségi elvárás esetén a teljes felület megmunkálása szükséges, amely a következő lépésekből áll:
- a Q2 felületképzés lépései
- a hézagok szélesebb kitöltése és csiszolása
- a fennmaradó felület vékony rétegű átsimítása, a felület pórusainak eltömítése
- szükség esetén a felület átcsiszolása.
A Q3 minőségű felület alkalmas: tapétázás alá, hengerrel vagy szórással felvitt bevonatokhoz, festékekhez. Q3 felületi minőség esetében sem zárható ki, hogy súrló fénynél láthatók legyenek a megmunkálás nyomai.
Q4
A felülettel szemben támasztott legmagasabb követelmények kielégítéséhez a teljes felületet át kell simítani. A Q4 minőség az alábbi munkafolyamatokat foglalja magába:
- a Q2 felületképzés lépései
- a hézagok széles glettelése
- csiszolás, a teljes felület átsimítása (3 mm-es rétegvastagságig)
- a teljes felület csiszolása.
A legmagasabb követelményeket kielégítő felület minimalizálja a lapok és hézagok esetleges egyenetlenségeinek láthatóságát. Súrló fény esetén a nemkívánatos hatások (fényviszonyok változásai, minimális lokális egyenetlenségek stb.) minimálisra csökkenthetők.